Иако Facebook, Twitter и Pinterest се најпосетените социјални мрежи од страна на сите маркетери, последната година-две, многу познати брендови се свртеа кон “помладите” платформи со цел да експериментираат со креативни, смели и навистина интересни онлајн кампањи.

Компании како GoPro, Nordstrom и Spotify оставија одличен впечаток на Instagram, додека пак Hillary Clinton доби голем број следбеници на популарниот Snapchat.

Според онлајн маркетерите кои секојдневно ги користат социјалните мрежи за работа, инспирација и networking, следниве кампањи покажуваат што сè може да се постигне и каков ефект може да предизвикаат брендовите доколку ефективно и креативно ги искористат сите алатки кои им се на располагање во оваа дигитална ера.

GoPro кампањата на Instagram

гопро

Авантуристичкиот дух на GoPro овој пат ја покажа својата креативност преку Instagram видеото со мачката од Австралија која скејта и ја покажува својата храброст 🙂

Lux Narayan, CEO на Unmetric, интелигентна платорма за социјални медиуми препорачува дека секоја содржина која го доловува карактерот на животните вклучени во човечки активности е непогрешлив начин да генерирате реакции кај корисниците на социјални медиуми. Во конкретниот случај, автентичноста на видеото во комбинација со опсесијата на интернет корисниците со мачки во смешни ситуации е совршен рецепт за креирање на вирално видео. Според анализата од страна на платформата Unmetric, ова видео споредбено со сите објави на GoPro на Instagram во 2015 година, доби највисока оценка за интеракција помеѓу своите корисници. А сурф-мачката заработи повеќе од 250 000 лајкови на Instagram 🙂

 

South American Getaway натпреварот на Expedia објавен на Instagram

expedia

Expedia веб сајтот за патување креираше Instagram кампања преку која понуди шанса за добивање на патување во Јужна Америка. Кампањата достигна високо ниво на интеракција затоа што фотките од егзотични дестинации ги будат нашите вродени чувства за авантура и возбуда кои ги имаме кога истражуваме нови места. Дополнително, и самите натпревари поттикнуваат интеракција помеѓу корисниците на социјалните медиуми, па така овој пост кој понуди шанса за бесплатно патување достигна голем успех. Само една ноќна фотка од Rio de Janeiro достигна 449 лајкови и 463 коментари на Instagram.

 

Instagram хаштагот #withoutshoes на компанијата TOMS Shoes

tomsshoes

 

E-commerce компанијата TOMS Shoes започна со работа во 2006 година и имаа за цел да донираат еден пар чевли на сиромашните деца за секој пар чевли што ќе продадат. Во мај 2015 година, оваа компанија го пренесе  својот филантропски дострел и на Instagram. TOMS Shoes одлучи да донира нови чевли, секој пат кога Instagram корисник ќе постира слика од своите боси стапала со хаштаг #withoutshoes.
Кампањата успеа да ја долови посветеноста на компанијата на својата цел и резултираше со донација од 296.243 пара чевли.

‘Fix in Six’ Vine видеата на компанијата Lowe’s

Lowes

 

Lowe’s e синџир на продавници за широка потрошувачка наменети за уредување и подобрување на домот. Во 2013 година, кратко по лансирањето на видео платформата Vine, Lowe’s стануваат актуелни со постојано објавување на видеа наречени “Fix in Six” (#lowesfixinsix). Благодарение на постојаноста во објавувањето и креативноста на нивниот тим, оваа компанија има повеќе од 36 000 следбеници и повеќе од 44 милиони прегледи.

Со оглед на тоа што Vine е социјална платформа која е користена најмногу од страна на помладата публика, Lowe’s одлучиле да го позиционираат својот бренд и тука, па благодарение на своите иновативни видеа, успеале да и се приближат и на оваа целна група.

 

Instagram објавата за годишен попуст на компанијата Nordstrom+

nord

“Нашето најголемо намалување заслужува најголем Instagram пост!” Ова е постот со кој Nordstrom ја започнаа онлајн кампањата со цел да го објават годишниот попуст во нивната продавница. Компанијата креираше 1244m2 арт инсталација на кровот на нивната продавница во Сиетл, на која беше поставен фустан со должина од 2,3m2. Видеото од оваа инсталација беше поставено на Instagram и достигна навистина голем успех – повеќе од 16 000 лајкови. Кога го гледате на почеток си мислите дека е прилично секојдневно видео, но набрзо сфаќате дека Nordstrom успеале на навистина креативен начин да ја претстават големината на годишниот попуст и да креираат голема фама помеѓу своите купувачи. Во секој случај, нивниот труд се исплатил!

Spotify хаштагот #foundthemfirst  на Instagram

ффф

 

Spotify ги поврзува фановите со своите омилени музичари и бендови давајќи им можност да ѕирнат позади сцената. Со цел да ја промовираат новата онлајн алатка, Spotify решија на Instagram да го користат хаштагот #foundthemfirst. Намената на алатката е да ги скенира музичките пребарувања на корисниците на Spotify и да ги информира доколку некогаш слушале музичар/бенд кој подоцна станал славен.  Овој пристап помина одлично затоа што успеаа да ги искористат податоците кои ги имаат од своите корисници со цел на иновативен начин да го промовираат својот нов производ.

Vine кампањата на HP – #bendtherules
хп
Вообичаено, Hewlett-Packard (HP) не се многу познати по користење на социјалните медиуми за промовирање на своите услуги. Но овој пат, нивната Vine кампања наречена  #bendtherules наменета да го промовира новиот HP Pavilion x360 конвертибилен лаптоп, се најде на листата најдобри кампањи креирани на социјалните медиуми во 2015 година. HP одиграа паметно затоа што наместо да купуваат реклами, тие се пренасочија кон плаќање на инфлуенсери на социјалната платформа Vine кои ја подигнаа свеста на потрошувачите за новиот производ користејќи навистина интересен и смешен начин.

Особено едно Vine видео на HP, промовирано од страна на Ayala (еден од најследените Vine-ри) во кое се обидува да преклопи конкурентски лаптоп (неуспешно), доби скоро 250 000 лајкови и повеќе од 7000 коментари.

Snapchat stories на Hillary Clinton
хк
Бидејќи критичарите ја оценуваат Hillary Clinton како ладна и воздржана, тимот кој е одговорен за кампањата на Clinton одлучиле да направат нешто што ќе ја смени перцепцијата на луѓето за неа.  За да ја постигнат нивната цел, сметале дека Snapchat е правиот избор. Исходот бил одличен, бидејќи успеале да ја доближат до “обичниот” народ  и да ја претстават како опуштена, непосредна личност која користи технологија, особено оние социјални мрежи кои не чуваат историја 🙂
курс

 

Аплицирај и искористи ги ПОСЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ од овој уписен рок да го добиеш Brainster+ пакетот за 0 денари.