Интервју со Нина Геометриева: Како изгледа да си вработен во Google? | Brainster

Интервју со Нина Геометриева: Како изгледа да си вработен во Google?

Добредојдовте на првото интервју од серијата интервјуа со top-tech компании и најталентираните вработени. Запознајте ја Нина Геометриева!

Aко ви е Нина позната, тоа е веројатно поради фактот дека Нина беше на билбордите на Time’s Square. Нина е самоук дизајнер од Скопје која моментално работи за Google Maps во Токио. Добитник е на многу престижни светски награди за дизајн и креатор на дизајни со милиони прегледи.

Нина ја запознавме минатата година кога соработувавме на вебинар за UX/UI дизајн наречен „Како да го спречиш убиството на твојот дизајн“. Пред неколку месеци повторно стапивме во контакт и инспирирани од нејзината волја и мотивација секогаш да им пружи рака на младите и идни дизајнери, соработувавме на првиот настан организиран од тимот за ко-иновации и вработување на Brainster – Компании и таленти.

 

Во продолжение, си поразговаравме со Нина за нејзиното кариерно патување

 

 

Здраво Нина! Кажи ни нешто повеќе за себе. Што има ново кај тебе?

Уживам во последните неколку месеци во Јапонија пред големата преселба во Америка која со нетрпение ја очекував скоро цела моја кариера. Ја искористив шансата и сум супер возбудена!

 

Ти благодариме што си една од нашите најдобри соработници! Она што го правиш за да ја поддржиш заедницата е навистина важно за младите таленти на почетокот на нивните кариери. Кажи ни зошто сметаш дека е важно да се помогне на заедницата?

Секогаш ми е задоволство да соработувам со вас! Размислував многу за моите трнливи почетоци како самоук дизајнер и колку многу посакував да имам од кого да побарам совет. Во тоа време живеев со моите родители во Скопје, штотуку го напуштив факултетот и целото мое знаење за дизајн се засноваше на неколку пребарувања на Google и видеа на YouTube.  Затоа сега се ставам на располагање за менторство, надевајќи се дека ќе им помогнам на другите кои можеби одат по сличен трнлив пат. 

 

Колку беше тешко да се вработиш во Google и каков беше процесот на интервјуирање?

Да се добие работа во Google не беше лесно. Самото појавување во радарот на регрутерите на Google само по себе беше повеќегодишен предизвик. Моето прво интервју беше епски неуспех, што не е изненадување со оглед на тоа дека е 7 пати потешко да се влезе во Google отколку на Харвард.

За волја на вистината, се навикнав на неуспеси во текот на мојата кариера – од неуспехот да добијам виза во последен момент со Soundcloud во Берлин, до периодот кога Microsoft сакаше да ме регрутира за еден супер кул проект, само за да ме откачат еден ден подоцна откако дознаа дека сум од Македонија.

Неуспехот на првото интервјуто со Google беше болен, како џиновска шлаканица, но ме натера да се трудам уште повеќе. Сето тоа се исплатеше кога неколку години подоцна, Менаџер за дизајн од Google случајно налетал на мојата работа и повторно добив покана за интервју. 

Процесот на интервјуирање не наликуваше на ништо што сум го сретнала до тој момент. Започна со телефонски повик за проценка на моите вештини. Потоа, ми беше даден тежок, двосмислен дизајн проблем што требаше да го решам за неколку дена. Оваа вежба беше индустриски стандард тогаш, но гледам дека денес овие вежби за дизајн не се користат.

Следно, Google ме однесе до нивното седиштето во Калифорнија. Се сеќавам дека шетав горе-долу низ хотелската соба и едвај спиев. Процесот на интервјуирање ми започна со 45-минутна презентација на мојата вежба за дизајн и портфолио, проследено со повеќекратни индивидуални сесии на коишто се оценуваа различни аспекти на моите вештини и личност како решавање проблеми, креативност, лидерство, комуникација, извршување, чувство за естетика и друго. 

Најинтересно од сите интервјуа беше whiteboard предизвикот, кој е сличен на вежбата за дизајн, со таа разлика што имате само 45 минути за да ја комплетирате задачата. Целта беше да разберат како размислувам и како ги решавам проблемите, а не да произведам финализиран мокап подготвен за дизајн, па се сеќавам на дискусијата за идеи заедно со тој што ме интервјуираше и презентирајќи ги моите откачени идеи. Беше навистина забавно.

 

Претпоставуваме дека си била и на други интервјуа, но што е она што го прави интервјуто со Google поразлично од другите?

За разлика од интервјуата со стартапи, интервјуто на Google беше многу структурирано и сеопфатно. Истовремено беше потребно доста време од почетокот па се до самиот крај на процесот.

Споредувајќи го интервјуто на Google со други интервјуа за големи технолошки компании (Facebook, Instagram, Apple), прилично се слични. Во Google и Facebook, дизајнерите се интервјуирани како класични дизајнери и на крајот им наоѓаат тим, освен ако не се бараат за одредена дизајнерска улога како во мојот случај. 

Во Apple, секој тим има свој начин на оценување на кандидатите што речиси функционира како посебна компанија. Затоа навистина треба да изберете за кој тим аплицирате на прво место. Facebook има интересно интервју за „критика на апликации“ кое се однесува на дискусија на секој аспект на избрана апликација на вашиот телефон – од нејзината понуда за вредност и целните корисници, до одлуките за дизајн и простор за подобрувања.

 

Можеш ли да ни кажеш неколку совети и трикови за успешно интервју?

  • Секогаш бидете добро подготвени 

На овој начин можете да ја максимизирате контролата врз исходот. 

На пример: „Можете ли да ми кажете малку за себе? секогаш ќе биде првото прашање во секое интервју до крајот на вашата кариера. Можете уште сега да смислите одличен одговор и секогаш ќе оставате одличен прв впечаток. Исто така, со тоа ќе ја победите и анксиозноста во првите 5-10 минути, сè ќе тече многу полесно подоцна. 

„Дали имате какви било прашања?“ секогаш е последено прашање на интервју, затоа погрижете се да имате подготвено одлични прашања предвреме. Изгуглајте ги најчестите прашања за интервју и смислете длабоки и искрени одговори на нив. Не треба да подготвувате одговор за секое прашање, но од прилика треба да знаете што би сакале да одговорите.

  • Бидете свесни за вашите силни и слаби страни

Секогаш треба да ги покажувате вашите силни страни преку сè што правите – вашата работа, како зборувате и презентирате до тоа како одговарате на прашања. Кога некој нема повеќе од еден час да ве оцени, треба да се погрижите на секаков начин вашите силни страни да се забележат. Олеснете им така што ќе создадете јасна слика за тоа каков вид на дизајнер сте. Без измешани сигнали, без конфузија.

  • Имајте правилен начин на размислување

Како што компанијата ве интервјуира вас, така и вие ја интервјуирате команијата. Се троши многу време и ресурси за ангажирање на вистинскиот кандидат за некоја позиција, процес што често трае многу месеци и чини илјадници долари. Компанијата често е исто толку очајна да го најде вистинскиот дизајнер, колку што вие сте очајни да најдете работа. Тоа е двонасочна улица. Особено важно е да ја имате на ум вашата вредност кога се преговара.

 

 

Кој е твојот совет до самоуките дизајнери, како да ја добијат својата прва работа? И кои се 3-те карактеристики пресудни за успешна кариера?

Би рекла фокусирајте се на градење солидно портфолио со 2-3 проекти пред да барате работа со полно работно време. Покажете ја вашата работа на интернет, побарајте мислење од дизајнерската заедница, контактирајте со поискусните дизајнери и побарајте совет. 

Започнете да градите име за себе. Користењето на социјалните мрежи може апсолутно да го промени текот на вашата кариера, затоа вложете време и енергија во прикажувањето на работата со која се гордеете.

 

Тешко е сè да се сведе на само 3 карактеристики за успешна кариера, но ќе пробам:

1.Детска љубопитност, затоа што без искрена желба да експериментирате и да научите да градите и кршите нешта, едноставно е невозможно да постигнете некаков напредок.

2.Опсесија, бидејќи за да се успее треба целосна посветеност на времето и енергијата. Вообичаен совет е да не се споредувате со другите, но мислам дека постои здрав начин да го направите тоа за да ве мотивира да бидете подобри. 

Чест совет е да барате рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот, но повторно не се согласувам, особено на почетокот на вашата кариера. Треба природно да ве привлекува да се занимавате со дизајн толку многу што нема да можете да се заситите од него, нема да можете да престанете да зборите ниту да размислувате за тоа. Оваа неодолива привлечност ја имаат најдобрите дизајнери низ светот. Тие поминуваат денови и ноќи не правејќи ништо друго освен дизајн и тоа не го гледаат како ништо лошо.

3.Слепа верба, затоа што не можете да постигнете нешто освен ако не верувате дека можете. Но, исто така, не можете рационално да верувате дека можете сè, се додека не бидете сведок дека сте го постигнале тоа. Тоа е како проблемот со кокошката и јајцето и единствениот начин да се извлечете од него е слепо да верувате дека сте навистина способни во она што го работите. Зборувам за верување исто толку цврсто како и верувањето во силата на гравитацијата. Манифестирајте самодоверба 🙂

 

Можеш ли накратко да ја опишеш разликата помеѓу freelance работа и работа за голема компанија како Google?

Хонорарната работа во основа е консултантска работа, која обично доаѓа во форма на проекти, со кратка, јасна цел и временска рамка. Ваквите проекти можат да бидат многу забавни, бидејќи работата е секогаш нова и возбудлива. Можете и да менувате различни индустрии, па дури и улоги и да работите со многу интересни клиенти ширум светот.

Хонорарната работа доаѓа со неверојатна флексибилност за рачно избирање на секој проект и уживање во работата од дома. Во исто време, она што обично недостасува во овие проекти е длабочината и следењето на истите. Не можете да видите дека вашите проекти имаат влијание, не можете да испраќате подобрени верзии, ниту да ги запознаете вашите корисници, пазар и индустрија.

Работењето во технолошка компанија дефинитивно ви дава простор и ресурси за да навлезете подлабоко во проблемот и да станете експерт. Сепак, работата не е толку јасна и нема брифови. Вие ги креирате брифовите. Сега го гледам ова како професионалец затоа што ми се допаѓа да ги идентификувам проблемите што треба да ги решам, а не само да ги решавам. 

Во ваква околина, ќе можете да ја следите вашата работа до самиот крај и нејзиното влијание, што е исто така огромен плус. Иако ова во моментов се менува, многу технолошки компании сè уште не нудат флексибилност за работа на далечина како кај хонорарците, така што ова е нешто што треба да се земе предвид.

 

Како изгледа процесот на создавање дизајн за Google?

Сè започнува со идеја, а идеите доаѓаат од секаде, било да е тоа од дизајнери, инженери, продукт менаџери или некој друг. Од дизајнерите во Google се бара да имаат силно чувство за бизнис, така што тие се многу вклучени во дефинирањето на корисничката вредност на производот за секоја карактеристика и во спецификациите на производот пред да направат било каква дизајнерска работа. Во оваа рана фаза, секое основно истражување може да биде корисно за формирање хипотези.

Целта потоа е да се соберат идеи, честопати преку организирање и водење работилници и да се усогласи тимот со едно решение. Дизајнерот на производот го креира целосното корисничко искуство, од авторски права до движење и визуелен дизајн, така што следниот чекор е соработка со многу автори, визуелни дизајнери и други UX-партнери за да се оркестрира тимскиот напор кон остварување на решението. 

Штом ќе се креира основа, инженерскиот тим веќе може да започне со планирање на имплементацијата на дизајнот. Потврдувањето на концептите или спроведувањето тестирање на употребливост на решенијата може да помогне за да се зголеми довербата во решението и да се намали ризикот од неуспех.

Во секој случај, стремежот кон минимален остварлив производ за првата верзија на лансирана карактеристика е индустриски стандард. Сакам да го потсетам мојот тим дека решението исто така треба да биде и пожелно за корисниците, да им донесе вредност и да ги воодушеви.

По серија прегледи и фидбек, имплементацијата може да продолжи со полна брзина, при што продукт дизајнерот повеќе има улога за поддршка на имплементацијата. Продукт дизајнерите во Google обично работат на повеќе проекти одеднаш, со различни големини и временски рамки, почнувајќи од едноставни дополнувања или редизајнирање, па сè до наоѓање смисла на двосмислените простори кои едвај имаат дефинирана изјава за проблемот.

 

Како компаниите можат ефективно да вложуваат во своите вработени и да ги задржат? И зошто е ова важно?

Најефективните начини за да се задржат вработените на долг рок е да се овозможат можности за раст, здрава работна средина и многу флексибилност. 

Некои компании имаат тенденција да забрануваат проекти надвор од работа или вработените да разговараат со други регрутери. Посесивното однесување не го задржува вработениот во никој случај. Неизбежно е дека луѓето ќе сакаат да пробуваат нови работи, а прашање е само кога ќе имаат можност тоа да го сторат во компанијата или надвор од неа.

Заедничките можности за раст вклучуваат можности за напредок, менторство, кариерно усовршување и слично.

 

Зошто вработените сè повеќе сакаат да работат во врвни технолошки компании?

Настрана од неспоредливиот надоместок и бенефиции, врвната технологија е привлечна поради огромниот број на можности за директно менување на животите на милиони луѓе, неверојатниот раст на кариерата и можностите за лидерство, како и привилегијата да се работи заедно со некои од најпаметните луѓе на планетата. 

Ова се одлични причини да се вклучите во компанија што работи со врвна технологија. Сепак, сè се сведува на пронаоѓање средина каде што секој вработен ќе може да расте и автономно да донесува одлуки.

 

И за крај, како ја замислуваш иднината во следните 10-20 години, во контекст на работни места, работа на далечина, вештини и технологија? И дали си возбудена за тоа што следува?

Многу сум возбудена за иднината! Иднината е токму сега, затоа што веќе сме сведоци на голема револуција во начинот на кој работиме. Старите (пред COVID) денови на работа во технологијата беа фокусирани на бесплатна храна и канцелариски поволности. Новите денови се поврзани со слободна волја и флексибилност.

Сметам дека работата на далечина брзо станува еден од најсилните културни индикатори во технологијата, синоним за доверба во вработените и отстранување на микроменаџментот. Многу луѓе ги менуваат традиционалните компании само затоа што им се допаѓа флексибилноста, нивото на почит и доверба во remote-friendly опкружување.

Освен начинот на кој работиме, се менуваат и самите улоги. Дизајнер пред една деценија беше сосема поинаква професија од дизајнерот денес. UX дизајнот повеќе не е за интеракција и UI, туку многу повеќе за управување со производи и бизнис. Има дизајнери кои се вклучуваат во високо специјализирани тимови за машинско учење или разговорни UX дизајнери кои работат со гласовни асистенти како Siri.

Дизајнерските улоги се развиваат многу побрзо отколку што може да достигне формалното образование, па затоа предвидувам зголемена предност на курсевите и самообразование на сметка на универзитетите.

 

Ако сѐ уште се прашувате зошто да станете hiring партнер на Brainster, посетете ја co-innovation & hiring платформата и уверете се сами.

Биди дел од иднината и соработувај со Brainster преку платформата за иновација.

Имаш потреба од талентиран кадар за твојата компанија? Вработи студент преку нашата платформа