BRAINSTER - IT Архива

Статии од категоријата: IT

Прв ‘Laika, Meet the Future’ настан за технологија во Скопје

Brainster е партнер на ‘Laika, Meet the future’ е серијалот од бесплатни настани за технологија. Во Македонија има исклучителни IT кадри, а оваа иницијатива е започната за да го…

Brainster Podcast Ep 03: EmbedSocial

Во третата епизода на нашиот подкаст Петар Ниновски од Brainster зборува со Никола Бојков и Јане Узуновски од EmbedSocial. Никола е CEO и еден од коосновачите на компанијата…

WordCamp Europe 2019: Заедница посветена на споделување знаење

Голем број на млади луѓе од сите страни на Европа и светот, со голем ентузијазам уште во 8 часот наутро чекаа трпеливо во редици за да влезат во конгресниот центар во…

Html vs. Css

Зошто треба да научиш HTML и CSS?

Aко прашате еден искусен програмер од каде да започнете во веб светот, со сигурност ќе ви каже дека основното разбирање на веб развој и програмирање започнува со HTML.…

Со програмирање до подобра кариера и многу подобра плата

Сите го имаме другарот кој „вчера почна да учи програмирање, а ене го сега зема над 1.000 евра“. Се разбира, другарот најдобро знае со колку труд стигнал до таму, но…

Што не смеете да пропуштите на WordCamp Europe 2019

Официјалната програма за WordCamp Europe 2019 конечно излезе. 45 предавања и 15 работилници распоредени на три траки сигурно ќе ги држат сите фанови на платформата максимално…

MeetUp

6ти InTech Meetup во Public Room повторно со актуелна тема

На 9. април во 18 часот во Public Room ќе се одржи InTech Meetup настан кој има за цел да поттикне размена на знаења за нови технологии и вмрежување на луѓето од IT заедницата во…

Запознај го Давид Шојиќ – Новиот инструктор на курсот за WordPress во Brainster!

Си направивме убав муабет со Давид Шојиќ, новиот инструктор во Brainster по курсот за Wordpress. Давид е супер кул лик кој успешно ги балансира своите хобија и интереси со…

5 веб страници кои не би претпоставил дека се во WordPress

Не секогаш може лесно да се препознае која платформа стои позади оние кул и разиграни веб страници за кои си викаме „woow, којзнае како го постигнале ова“. 🤔 Ако…

front-end programiranje akademija

Успешна приказна: Мартин се вработи како програмер во Emit Knowledge

Претходно економист вработен во банка, Мартин беше еден од најдобрите учесници на минатата Академија за Front end програмирање. „Решив да се преквалификувам и затоа…

Добивајте понуди за бесплатни курсеви на Brainster преку емаил

Што сакате да научите денес?